Čudnije od raja - umetnost, Gledamo

20 najpoznatijih domaćih mačaka iz sveta animiranog filma

Pišući kritiku za dokumentarni film Kedi, kao grom iz vedra neba, u glavi su krenule da mi se motaju slike poznatih mačaka bez kojih bi detinjstvo i odrastanje mnogih od nas bilo siromašno.

Pred Vama se nalazi lista mačaka koje smatram jako važnim i bitnim. Neke su borci za pravdu, neke su prave zlice, dok su nas neke nasmejale bezbroj puta.

Ovim tekstom odajem počast mačkama koje vladaju svetom animiranog filma, a takođe i našim srcima.

1. Tom

Ne preziva se Rokfeler, ali je nabogatiji mačak na svetu
(The million dollar cat, 1944 – MGM studio)

Ubedljivo prvo mesto zauzima mačak Tom.

Mačak Tom je prvi put progledao davne 1940. godine u filmu Puss gets the boot. Tada je nastupio pod imenom Jasper, ali već od sledeće godine, počevši sa filmom The Midnight Snack, on dobija novo ime Tom koje će se zadržati.

Prvi film Puss gets the boots je premijerno predstavljen publici 10. februara 1940. godine
(MGM studio)

Mačak Tom je poznat po svojim pokušajima da nadmudri i uhvati miša Džerija (Jerry). Njegove nesretne vratolomije i doskočice već decenijama zasmejavaju publiku širom sveta, bez obzira da li se radi o deci ili odraslima.

Njegov bolni krik koji usledi nakon promašaja u hvatanju Džerija je antologijski.

Ove 2020. godine 16. aprila je preminuo u svojoj 96. godini animator i reditelj Džin Dič (Gene Deitch), poznatiji kao Tomov i Džerijev otac. Džin Grič je režirao 13 epizoda o Tomu i Džeriju.

Inicijalni kreatori ovih likova i serijala su čuveni producenti, reditelji i animatori Vilijam Hana (William Hanna) i Džozef Barbera (Joseph Barbera).  

2. Garfield

Omljena poza mačka Garfilda
(Garfield: His 9 lives, 1988 – Film Roman production)

Verovatno ne postoji osoba koja svakog debeljuškastog, lenjog i narandžastog mačka na kojeg naleti neće osloviti imenom Garfild (Garfield). Za sve je kriv strip Garfild čiji glavni lik se rodio 19. juna 1978. godine u kuhinji italijanskog restorana Mamma Leoni’s. Njegova ljubav prema lazanjama je ovekovečena ne samo kroz strip, već i kroz niz kratkih i dugometražnih filmova.

Garfild je pravi mali sarkastični šef koji kuburi sa težinom, vlasnikom Džonom (Jon Arbuckle) i psom Odijem (Odie).

Garfild u pokušaju ignorisanja Odija i Džona
(Garfield in the rough, 1984 – Film Roman production)

Verovali ili ne, njegova mržnja prema ponedeljku i ljubav prema hrani je osvojila svet, tako da je Garfild ušao u Ginisovu knjigu rekorda kao strip sa najuspešnijom distribucijom i najbrojnijom čitalačkom publikom (pojavio se u 2.570 magazina širom sveta).   

Kreator i otac Garfilda Džim Dejvis (Jim Davis) je svog mezimca nazvao po svom dedi Džejms Garfild Dejvisu (James Garfield Davis).  

3. Oliver

Maleni srcolomac Oliver
(Oliver & company – Walt Disney)

Oliver je glavni junak dugometražnog crtanog filma i mjuzikla Oliver i kompanija (Oliver & company) iz 1988. godine u produkciji Volt Diznija (Walt Disney).

Radnja filma se dešava u betonskoj džungli zvanoj Nju Jork, gradu koji nema milosti prema malom i izgubljenom mačetu Oliveru. Oliver postaje deo ulične bande pasa koju vodi šarmantni lutalica Dodžer (Dodger).

Na momente tužan, ovaj dečiji crtani film ostaće upamćen i zbog odličnih muzičkih numera, a mačak Oliver kao hrabrica koja je na kraju zaslužila pravi dom i ljubav.

Keep your dream alive,
Dreaming is still how the strong survive
Once upon a time in New York city…

(Walt Disney studio)

Priča za crtani film je nastala pod uticajem romana Oliver Tvist.

4. i 5. Thomas O’Malley and Duchess

Legendarni Phil Harris i Eva Gabor su pozajmili ne samo glasove, već i duše ovim divnim likovima
(The Aristocats – Walt Disney)

Tomas O’Mali (Thomas O’Malley) i Vojvotkinja (Duchess) su glavni likovi filma Mačke iz visokog društva (The Aristocats) iz 1970. godine u produkciji Volt Diznija.  

Iz Nju Jorka osamdesetih se selimo u 1910. godinu i Pariz gde pratimo doživljaje narandžaste lutalice i šmekera Tomas O’Malija i prefinjene bele mace Vojvotkinje.

Vojvotkinju i njene mačiće kidnapuje i izbacuje iz kuće ljubomorni batler nakon saznanja da bogata operska pevačica koju služi planira sve da ostavi mačkama, a ne njemu. Međutim, Vojvotkinja uz pomoć O’Malija uspeva da se vrati kući.

Legendarna džez numera Everybody wants to be a cat
(Walt Disney studio)

Crtani je pravo umetničko delo koje dočarava život u Parizu početkom 20. veka.

Projekat Mačke iz visokog društva u početku nije bio zamišljen kao crtani, ali je inicijalna ideja promenjena zahvaljujući Volt Dizniju koji je potencijal video u crtanom pristupu projektu. Na žalost, Volt Dizni je preminuo pre nego što se film završio.

6. Catbus

Satsuki i Mei pozdravljaju svog neobičnog krznenog prijatelja koji ima 12 nogu i leti preko polja i planina
(My neighbour Totoro, Ghibli studio)

Mačkobus (Catbus) je samo jedan od neverovatnih likova iz bogatog i maštovitog asortimana likova japanskog reditelja Hajao Mijazakija (Hayao Miyazaki).

Mačkobus se pojavljuje u dirljivom filmu Moj komšija Totoro (My neighbour Totoro) iz 1988. godine u produkciji Gibli (Ghibli) studija.

Mačkobus je zadužen da prevozi dve sestre Satsuki i Mei do bolnice gde se od tuberkuloze leči njihova majka. Uz pomoć Mačkobusa, Satsuki je uspela da pronađe Mei koja se izgubila nakon što su se posvađale.

Mačkobus neodoljivo podseća na Češirskog mačka iz Alise u zemlji čuda, ali ipak se radi o originalnoj Mijazakijevoj kreaciji.

U Gibli muzeju u Tokiju posetioci mogu da uživaju u kratkometražnom filmu Mei and the Kittenbus. Film se jedino može pogledati u Gibli muzeju. Izložen je i veliki Mačkobus kako bi deca mogla da uđu i uz pomoć mašte zamisle kako su letele Mei i Satsuki.

7. Felix the Cat

Mačak Feliks u epizodi Bold king Cole iz 1936. godine
(Van Beuren Studios)

Mačak Feliks (Felix) je najstariji mačak u svetu crtanih filmova. Rođen je u vreme vladavine nemog filma, daleke 1919. godine u studiju producenta i pionira među animatorima Pat Salivana (Pat Sullivan). Feliksov otac i kreator je Oto Mesmer (Otto Messmer).  

Ime Felix je latinskog porekla i znači “sreća”.

Izgled mačka Feliksa se vremenom menjao, ali od samog početka se radi o crnom mačoru krupnih belih očiju. Predstavljen je kao dobri mačak i avanturista.

Feliks u epizodi Magic bag of tricks iz 1959. godine

Tek pedesetih godine dobija na poklon svoju čuvenu žutu torbu punu magičnih trikova.   

Feliks može da se pohvali izuzetno bogatom karijerom. Igra rame uz rame sa Čarli Čaplinom 1923. godine u nemom filmu Felix in Hollywood.  

Film sa Čaplinom je proslavio mačka Feliksa

Verovali ili ne, prva slika koja je bila prenešena putem televizijskih talasa je bio lik mačka Feliksa.

8. Cheshire cat

Beskrajno ljubičast, mističan i blesav
(Alice in Wonderland, Walt Disney)

Češirski mačak (Cheshire cat) je jedan od likova sa kojima se susreće Alisa na njenom legendarnom putovanju koje je davnih dana izmaštao pisac Luis Kerol (Lewis Carrol).  

Alisa u zemlji čuda je verovatno jedna od najekranizovanijih knjiga na svetu. Među silnim adaptacijama, ističe se ona koju je Volt Dizni uradio 1951. godine.

Osmeh Diznijevog češirskog mačka je najpoznatiji osmeh u istoriji animiranog filma.

Pesma Twas brillig koju u filmu peva češirski mačak je pesma koju je Kerol napisao 1855. godine i zove se Jabberwocky. Jabberwocky se smatra najbesmislenijom pesmom ikada napisanom na engleskom jeziku.    

9. Scratchy

Jedan od retkih momenata kada Iči i Skreči sede mirno i nemaju nikakvo oružje kod sebe
(Itchy & Scratchy & Marge, 1990 – Gracie films & 20th century Fox television)

Skreči (Scratchy) je mačak koji se pojavljuje u crtanom šou-serijalu Itchy & Scratchy u čuvenoj televizijskoj seriji Simpsonovi (The Simpsons). Radi se o parodiji crtanog filma Tom i Džeri koju Lisa i Bart Simpsons obožavaju.

Skreči gotovo uvek strada na neki brutalan način od strane miša Ičija. Za razliku od Toma, Skreči se bezrezervno prepušta mučenjima koje Iči smišlja.

Samo jednom prilikom je Skreči doskočio Ičiju, ali se ne zna da li ga je tom prilikom i dokrajčio.

Skreči posle milion pokušaja (možda) ubija Ičija
(insert iz epizode Homer goes to college, 1993)

Kreatori Simpsonovih su specijalno napravili epizodu Itchy & Scratchy Land koja predstavlja direktni odgovor FOX-u zbog pokušaja da ukine serijal bez kojeg bi Lisa i Bart bili beskrajno tužni.  

10. Mewsette

Lepa Mjuzet
(Gay Purr-ee, UPA & Warner Bros)

Mjuzet (Mewsette) je glavna junakinja dugometražnog mjuzikla Gej Puri (Gay Purr-ee) iz 1962. godine, urađenog u United productions of America (poslovao između 1940. i 1970. godine) i Warner Bros produkciji.

Mjuzet je bela angorska mačka koja pokušava da iz sela pobegne u veliki Pariz i tamo započne život o kojem sanja. Međutim, njena dobrota i naivnost su je umalo života koštale.

Poster za film Gay Purr-ee
(Warner Bros)

Priča o Mjuzet je smešetana u 1895. godinu.

Film otvaraju slike pejsaža francuskog sela u kojem bezbrižno živi Mjuzet. Nemoguće je ne primetiti sličnost između seoskih i Van Gogovih suncokreta. Najveći deo događaja se ipak odvija na ulicama Pariza.

Glas Mjuzet je pozajmila glumica Džudi Garland (Judy Garland). Džudi je poznata po ulozi Doroti u filmu Čarobnjak iz Oza (The wizard of Oz, 1939).

11. Sylvester the Cat

Jedini mačak koji može da se pohvali Oskarom
(Back Alley Opproar, 1948 – Warner Bros)

Ova lista bi bila nepotpuna bez pomena starog, dobrog Silvestera (Sylvester).

Iza ovog popularnog crno-belog mačora crvenog nosa stoje decenije uspešne karijere koju je započeo marta 1945. godine u filmu Life with feathers u Vorner Bros produkciji.

Da se radi o ozbiljnom glumcu kojem može samo Duško Dugouško da parira govori činjenica da je Silvester glumio u tri kratka crtana filma koja su ovenčana Oskarom – Tweety pie, Birds Anonymous i Speedy Gonzales.

Prve muke sa pernatim stvorenjima su počele sa filmom Life with feathers
(Warner Bros studio)

Silvester je poznat ne samo po crvenom nosu, nego i uzrečici “sufferin’ succotash” koju izgovara dok mu jezik zapinje između zuba.

Njegovi ljuti „neprijatelji” su čuveni kanarinac Tviti (Tweety), miš Brzi Gonzales (Speedy Gonzales) i beba kengur (Hippety Hopper).   

27. aprila 1998. godine je u Americi osvanula poštanska marka na kojoj se nalaze Silvester i Tviti.

12. Jiji

Mačak Điđi u filmu Kiki’s delivery service
(Ghibli studio)

Điđi (Jiji) je maleni crni mačak, najbolji prijatelj i pratilac na putu odrastanja veštice Kiki u filmu Kikin servis za dostavljanje (Kiki’s delivery service). Radi se o likovima čiji kreator je pomenuti Hajao Mijazaki.

Japanska verzija filma je svetlost dana ugledala 1989. godine, dok se engleska pojavila desetak godina kasnije. Razlika između japanske i engleske verzije se ogleda najviše upravo u predstavljanju mačka Điđi.

U japanskoj verziji je Điđi predstavljen kao dobar mačak, uvek spreman da pomogne Kiki, dok je u engleskoj verziji filma predstavljen kao sarkastični brbljivac.

Kiki i Jiji na metli iznad okeana
(Ghibli studio)

Mijazaki je rekao da komunikacija koju je Kiki imala sa mačkom Điđi predstavlja njenu detinjastu stranu i da onog trenutka kada ona prestaje da razume Điđija je zapravo trenutak kada je zakoračila u svet odraslih.

Kako nalaže japanska kultura, mačkama glasove pozajmljuju žene, dok je u američkoj kulturi drugačije, te je Điđiju glas pozajmio glumac Fil Hartman (Phil Hartman).  

13. Fritz

Mačak Fric je buntovnik, ženskaroš, kritičar licimernog društva
(Fritz the Cat, Fritz productions & Kranz films)

Mačak Fric (Fritz) je ubedljivo najdrugačiji u odnosu na sve mačke sa ove liste. Fric je Bukovski među mačkama, veoma popularan među odraslima, naročito autsajderima i buntovnicima.

Od trenutka kada se pojavio 1972. godine film Fritz the Cat je imao burnu istoriju.

Vodi se kao prvi nezavisni animirani film koji je od prodaje ulaznica zaradio više od 100 miliona dolara. Takođe se radi o prvom animiranom filmu na koji se gledalo kao na pornografski film zbog čega je  do 2001. godine bio obeležen slovom X.   

Poster za film Fritz the Cat
(Krantz films)

Kreator mačka Frica je Robert Kramb (Robert Crumb). Robert je za vreme svojih tinejdžerskih dana izmaštao i naslikao Frica i javnosti predstavio strip o njemu, dok je film nastao neku godinu kasnije u režiji Ralf Bekšija (Ralph Bakshi).

Satirični osvrt na Diznijeve ružičaste slonove

Većina dijaloga u filmu su zapravo snimljeni dijalozi na ulicama Nju Jorka šezdesetih godina, kada su droga, slobodan seks i nasilje i te kako bili prisutni i živi.

14. Lucifer

Animator Ward Kimball je inspiraciju za lik Lucifera našao u svojoj mački Feetsy
(Cinderella, Walt Disney)

Lucifer, kako mu i samo ime kaže je jedna veoma zločesta mačka, jedna od najzločestijih u istoriji animiranog filma.

Najupečatljiviji lik mačka Lucifera je iz 1950. godine u Diznijevoj verziji filma Cinderella (Pepeljuga).

Lucifer je mačka Pepeljugine maćehe. On stalno juri i proganja miševe koji pomažu Pepeljugi u raznim neprijatnim situacijama, a takođe se i sam trudi da zagorča Pepeljugin život.

Lukav, razmažen i pompezan, Lucifer je đavolak u mačijem obliku. Njegovo krzno je crno, kandže su uvek isturene, a telo gojazno jer se u kući tretira kao car.

Primetne su tri-četiri kandže na njegovim šapama, osim u scenama kada napada miševe – tada iskoči zastrašujuća peta kandža.

15. Stimpy

Mačak Stimpy i čivava Ren danas
(Ren and Stimpy show, 1991-1996 – Nickelodeon network)

1991. godine na američkom kanalu za decu Nickelodeon je osvanuo crtani šou pod imenom Ren i Stimpi (Ren & Stimpy show). Radi se verovatno o jednom od najuvrnutijih crtaća ikada puštenih u etar.

Ren je psihotična čivava dok je Stimpi blentava, debeljuškasta, crvena bezrepa mačka. Njihove dogodovštine su ispunjene crnim humorom, šalama za odrasle i seksualnim insinuacijama.   

Sreća, sreća, radost, uživancija…beše nekada
(Ren and Stimpy show, 1991-1996)

Do tada je bilo nemoguće videti na crtanom filmu sve ono što su kreatori Rena i Stimpija, na čelu sa kanadskim animatorom Džon Krisfalusijem (John Kricfalusi), radili.

Posle niza kontroverzi, dalji nastavak na crtanom serijalu je ukinut jula 2003. godine. Najspornija epizoda Man’s best friend, ujedno je i ona koja je zapečatila sudbinu i stavila tačku na razvojni put glumačkih karijera Rena i Stimpija.  

Džon Krisfalusi je nacrtao Stimpijev nos inspirisan nosevima mačaka u crtaću A gruesome twosome.

16. Dino

Dino pod okriljem noći na jednom od gargojla koji čuvaju Notr Dam
(A cat in Paris, studio Folimage)

Mačke vole da vode dvostruki život i to nije nikakva tajna. One su bića noći i nikada ne možemo znati tačno gde se one sve to smucaju dok tama vlada, naročito na ulicama jedne metropole kakav je Pariz.

Reditelji Žan Felićioli (Jean-Loup Felicioli) i Alan Genjol (Alain Gagnol) su pokušali da nam zagolicaju maštu pričajući priču o jednoj crnoj mački sa crvenim prugama Dinu. Priča o Dinu koji sedi na dve stolice je poznata pod imenom Mačka u Parizu (A cat in Paris).

Tokom dana, Dino vreme provodi sa devojčicom Zoe, dok se noću iskrada i pravi društvo lopovu Niku.

Poster za film A cat in Paris
(studio Folimage)

Alanj je film okarakterisao kao film noir za decu. Što se tiče stila animacije, vidljiv je uticaj slikara Pikasa, Modiljanija, Matisa itd.

Film je bio u nominaciji za Oskara 2012. godine.

Film Mačka u Parizu je nastala nakon saradnje i prijateljstva koje su 10 godina pažljivo gradili i negovali Žan Felićioli i Alan Genjol.

17. Siamese cats Si and Am

Nezaboravne kosooke sestre
(Lady and the tramp, Walt Disney)

Iako sporedni likovi u crtanom filmu Maza i Lunja (Lady and the Tramp), sijamske bliznakinje Si i Am su ušle u istoriju animiranog filma.

Njihova imena Si i Am proizilaze iz imena Siam što je nekadašnji naziv za Tajland, zemlju odakle potiču sijamske mačke. Dok Si i Am pevaju i pričaju, primetan je njihov tajlandski akcenat.

The Siamese cat song
(Walt Disney studio)

Sijamske mačke važe za lukave, podmukle i ljubomorne, te su u Diznijevom crtanom filmu tako i predstavljene. Si i Am stalno izvode nestašluke za koje njihova gazdarica Sara optužuje Mazu.

Glumica Pegi Li (Peggy Lee) je pozajmila glas likovima Darling (vlasnica Mazina), pekinezeru Pegi i sijamskim mačkama Si i Am. Pored pesme The Siamese cat, ona peva i pesmu He’s a tramp.

*Na ovoj listi se Si i Am vode kao jedna mačka jer funkcionišu kao jedna mačka

18. Baron

Baron je pravi gospodin među animiranim mačkama
(The cat returns, Ghibli studio)

Mačak Baron (Baron Humbert von Gikkingen) se prvi put pojavio kao sporedni lik u filmu Šapat srca (Whisper of the heart, 1995), da bi postao glavni u filmu Povratak mačaka (The cats return, 2002).

Oba filma su nastala u magičnom Gibli studiju.

Baron u filmu Whisper of the heart
(Ghibli studio)

Baron je predstavljen kao statua koja živi u antikvarnici i noću oživljava. Njegov lik je inspirisan likom Belog zeca kojeg juri Alisa i zahvaljujući kojem je otišla u zemlju čuda. Poput Alise, devojčica Haru dospeva u carstvo mačaka vođena Baronom.

Za razliku od drugih mačaka u filmu, Baron nema šape niti kandže, već ljudske ruke u belim rukavicama.

Priča o Baronu i njegovoj izgubljenoj ljubavi koja je takođe statua, nedoljivo podseća na bajku Kristijan Andersena Olovni vojnik.

19. Penelope Pussycat

Penelope je iscrpljena bežanjem iz epizode u epizodu
(For scent-imental reasons, 1949 – Warner Bros)

Život čuvenog Pepe le Tvora (Pepe le Pew) ne bi bio isti bez jurnjave i pokušaja da osvoji crno-belu mačku Penelope.

Penelope je debitovala 1949. godine u filmu For scent-imental reasons. Ona na sve načine pokušava da pobegne od nametljivog Pepe le Tvora čiji smrad ubija na licu mesta.

Gde je moja cica-maca
(Really scent, 1959 – Warner Bros)

Nekada sticajem okolnosti, a nekada i namerno, Penelope iscratava belu liniju na repu zbog koje Pepe le Tvor misli da je pripadnica njegove vrste što još više rasplamsava njegovu želju prema njoj.

U početku je bila samo obična crna mačka, da bi prvi put za njeno ime saznali zahvaljujući epizodi iz 1954. godine The cats bah.   

Pepe le Tvor i Penelope prvi put se pojavljuju u epizodi Iz sentimentalnih razloga
( For scent-imental reasons, Warner Bros studio)

Iako uglavnom ne priča, njeno tu i tamo ženstveno „mjau” i „prrr” čuveni Mel Blank (Mel Blanc), poznatiji pod imenom čovek sa hiljadu glasova. Mel Blank je zadužen za glasove Pepe le Tvora, Duška Dugouška i mnogih drugih Vorner Bros likova.

20. Chloe

Kloi ili Garfild – mrtva trka ko može više da pojede
(The secret life of pets, Universal pictures)

Najmlađa mačka na ovoj listi je debeljuškasta Kloi (Chloe) koja se pojavljuje u dugometražnim ostvarenjima iz 2016. i 2019. godine Tajni život kućnih ljubimaca I i II (The secret life of pets I & II) u produkciji Illumination Entertainment.

Kloi je sarkastična i apatična mačka koja ima problem sa težinom i prejedanjem. Iako je izuzetno samoljubljiva, ona nije loša već je i druželjubiva (koliko je to u njenom slučaju moguće) i pomaže svojim komšijama psima da pronađu izgubljenog drugara Maksa.

The secret life of pets II
(Universal pictures)

Kloi sitnim koracima hoda putem koji je vodi do uspešne karijere mačke-komičara.

Kloi je jedini sporedni lik iz prvog dela filma koji je postao glavni u drugom delu.

Ja se iskreno nadam da ovom prilikom nisam izostavila neke cica-mace, i ukoliko jesam, duboko im se izvinjavam. Mrnjau! 🐱

🎬 Image source – screenshots from the movies

📸 Background image – Lunesse (Pixabay)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *