Noć na zemlji - putovanja, Putujemo Kinom

15 vrsti voća koje raste u Kini i njihov uticaj na zdravlje

Photo by Brooke Lark on Unsplash

Koje voće Vam je asocijacija kada se pomene Kina. Da li je to jabuka, trešnja ili zapravo niste nikada ni razmišljali o voću koje raste u Kini.

Kina je velika zemlja i bogata raznim vrstama voća o kojem ljudi u Evropi, naročito u Srbiji, malo znaju. Bez obzira odakle neko voće potiče, ono je dar prirode i hrani ljudski organizam.

Pred Vama se nalazi lista voća koje se gaji u Kini i koje se može kupiti u kineskim marketima, kao i na ulici. Što se tiče cena, voće je dostupno velikom procentu stanovništva.

U poslednje vreme se tu i tamo poneko voće koje raste u Kini i Aziji može kupiti u bolje snabdevenim marketima u Srbiji.

1. POMELO

Slađe od grejpa
(photo by Luhaifeng on Pixabay)

Volite grejpfrut, ali ne i njegovu gorčinu. Onda je citrusno voće pomelo za Vas. Pomelo je poznato i pod imenom kineski ili tajlandski grejpfrut, jer se uzgaja u zemljama Jugoistočne Azije.

Pomelo je slatkastog ukusa i spada u veća citrusna voća. Naime, pomelo može da naraste i do veličine košarkaške lopte. Jezgro pomela može biti crvene, roze ili bele boje.

Kako je pomelo bogato vitaminom C, antioksidansima i vlaknima, odličan je u tretiranju hroničnih bolesti. Redovno konzumiranje pomela se preporučuje ljudima koji imaju probleme sa srcem i stomakom.

2. LIČI

Voće liči na grožđe liči
(photo by Stevepb on Pixabay)

Liči (Lychee) je veoma neobična i zdrava voćka. Velika je verovatnoća da ste pre upoznati sa slatkišima koje imaju ukus voća liči, nego sa samim voćem. Voće liči je poznato i pod imenom azijska trešnja. Veće je od klasične trešnje i čini ga crvena ili braonkasta kora koja krije beli, slatkasti plod. Kao i trešnja, i u ličiju se nalazi koštica.  

Voće slično ličiju, sa korom koja podseća na krzno, zove se rambutan. Ukoliko je kora braonkasta, radi se o voću longan. Liči je sočniji od rambutana i longana, samim tim je i popularniji među kineskim življem.

Rambutan deluje opasno zbog svoje čupave i pankerske pojave
(photo by GoPlaces on Pixabay)

Liči je dobar izvor vitamina B i C. Liči poseduje visoku koncentraciju antioksidanasa, te se preporučuje obolelima od kancera, dijabetesa, kao i onima koji imaju srčane smetnje.

Učestalo konzumiranje voća liči usporava proces starenja.

3. KUMKVAT

Vitaminska bomba u minijaturnom pakovanju
(photo by Nicola Giordano on Pixabay)

Kumkvat (Kumquat) je citrusno voće narandžaste boje i veličine ovećeg zrna grožđa. Međutim, nemojte da Vas zavara veličina kumkvata jer se radi o voću prebogatom antioksidansima i vitaminima A, C, E, B1 i B2.

Kumkvat podseća na minijaturnu pomorandžu, ima čak i sitne koštice, ali se jede zajedno sa korom. Novija istraživanja su pokazala da kumkvat čuva srce i sprečava nastanak moždanog i srčanog udara.

4. BUDINA RUKA

Buda ljudima pruža ruku
(photo by Falco on Pixabay)

Voće Budina ruka (Buddha’s hand) je veoma neobičnog oblika, spada u citruse i odlikuje ga jak miris limuna. U Kini, Budina ruka je simbol sreće i dugovečnosti. Iako se ovo voće uglavnom koristi u dekorativne svrhe, vrlo često se može naći u nekom dezertu, pecivu, likeru.  

Za razliku od limuna, ovo voće nema koštice, pulpu, niti sok. Koristi se samo spoljna kora.

Novija istraživanja ukazuju da Budina ruka smanjuje migrene.

5. JANGMEI (YANGMEI)

Jagoda ili breskva, pitanje je sad
(photo by Cuncon on Pixabay)

Voće jangmei je poznato i pod imenom planinska breskva, ali se zapravo radi o jednoj vrsti jagoda. Teško je naići na ovo voće izvan Kine, jer je izuzetno nežno i ne može podneti neki duži transport.

Radi se o crvenkastom voću kiselkastog ukusa. Jangmei je bogat antioksidansima, vitaminima A, C i E, kao i kalijumom i folatom (prirodni oblik vitamina B9).

Ovo voće može da se jede sirovo, sušeno ili konzervirano. U Evropi se prodaje pod imenima Yumberry i Bayberry.

6. MANGOSTIN

Mangostin boje plavog patlidžana
(photo by GoPlaces on PIxabay)

Iako u svom imenu ima reč mango, mangostin (Mangosteen) nema nikakve veze sa voćem mango. Ispod tvrde tamno-ljubičaste kore se nalazi slatkasto i sočno meso bele boje. Ukus podseća na breskvu, ali je ipak specifičan i jedinstven.

Mangostin se tradicionalno koristi za lečenje rana i tretiranje kožnih infekcija. Mangostin sprečava nastanak kamena u bubregu, smanjuje masnoću u krvi, stres i telesnu težinu.

Mangostin se uveliko istražuje jer postoje dokazi da može sprečiti nastanak raka u ljudskom organizmu.

7. KARAMBOLA

Skini mi karambolu sa neba
(photo by Chrisad85 on Pixabay)

Karambola ili zvezdano voće (Carambola, Star fruit) odlikuje atraktivan izgled. Ovo žuto voće ne gubi izgled zvezde čak ni kada ga presečete na pola. Celo voće je jestivo, uključujući i koru. Unutar kore se nalazi sočno, čvrsto i slatko jezgro čija tekstura podseća na grožđe.

Što je zvezdasto voće manje, to je kiselije, a što je veće, to je slađe.  

Karambola predstavlja pravi izvor vitamina A, C i B5. Sadrži folnu kiselinu i vlakna koja podstiču rad creva.

8. ZMAJEVO VOĆE

Vanzemaljac među voćem
(photo by Heather Ford on Unsplash)

Zmajevo voće ili pitaja (Dragon fruit, Pitaya) je voće vanzemaljskog izgleda. Samo voće je ovalnog oblika, žute ili roze boje. Sočno jezgro može biti crveno, belo ili roze sa sitnim crnim košticama kao kod kivija.

Zmajevo voće vodi poreklo iz Centralne Amerike, ali je vremenom počelo da se gaji u Kini.

Zmajevo voće nije previše slatko, njegov ukus je blag. Bogato je vlaknima, kompleksom B vitamina i kalcijumom. Njegova kora se uveliko istražuje jer se pretpostavlja da utiče na usporavanje razvoja raka kože.

9. JAPANSKA MUŠMULA

Japanska je, kineska je, azijska je mušmula
(photo by gi8mail on Pixabay)

Japanska mušmula (Loquat) vodi poreklo iz kineske provincije Hubei. Sam plod podseća na manju kajsiju, ali je ukus sladak i podseća na kombinaciju šljive i manga. Otud i drugi naziv za ovo narandžasto i žućkasto voće – kineska šljiva. Jezgro voća je sočno i može biti belo, žuto ili narandžasto. Što je plod tamnije boje, to je slađe.  

Japanska mušmula raste na niskom drvetu koje se gaji i iz dekorativnih razloga.  

Japanska mušmula je pravi izvor beta karotena, ali je takođe bogata vitaminom B6, vlaknima, kao i mineralima mangan i kalijum.

10. JABUČNI ŠEĆER

Jabuka se kamuflirala u šišarku
(photo by An Nhien on Pixabay)

Iako podseća na veliku zelenu šišarku, voće jabučni šećer (Custard apple, Sugar apple) odlikuje slatko i sočno jezgro kremaste teksture. Ovo desertno voće je bogato vitaminom C, vitaminom B2 (poznat i pod imenom riboflavin) i mineralom kalijum.

Jabučni šećer spada u voće koje dugo čoveka drži sitim.

11. NANGKA (Jack Fruit)

Plodovi unutar „trupla” voća nangka
(photo by Kiều Trường on Pixabay)

Voće nangka je najveće i najteže voće na svetu koje raste na drvetu. Prosečan plod bude težak između 5 i 7 kilograma, ali ima i slučajeva da teži 36 kilograma, pa i više.

Nangka predstavlja izvor vitamina C, a ujedno je i bogat mineralima kalijum, bakar i mangan. Zbog svoje velike hranljive vrednosti, naučnici smatraju da ovo voće može da reši problem gladi u svetu. Na nangku se gleda kao na svinjetinu među voćem.

Nangka se jede sirova, sušena, pečena, kuvana.

12. JUJUBA

Jujubu Kinezi koriste obilato i svuda, čak i u supi
(photo by Xunweinanjiang on Pixabay)

Jujuba ili kineska urma (Jujube, Red date, Chinese date) je najrasprostranjenije voće u Kini. Jujuba se u Kini gaji, konzumira i poštuje više od 4.000 godina. Mnoge kulture, uključujući i kinesku, jujubu koriste u tradicionalnoj, alternativnoj medicini.

Plod jujube može da se jede sirov ili osušen. Od njega se prave džemovi, sokovi i rakija. Ukus je slatkasto-kiselkast, a unutra se nalazi tvrda koštica.

Zbog toga što je bogata određenim antioksidansima, naučnici se bave njome jer pretpostavljaju da može da spreči nastanak raka dojke i grlića materice.

13. RUŽINA JABUKA

Kruškasta jabuka koja miriše na ružu
(photo by Suanpa on Pixabay)

Ružina jabuka ili voštana jabuka (Rose apple, Wax apple) ima zapravo oblik kruške i miris ruže. Blago je slatkasta, a sam plod beličast, hrskav i vodenast.  

Ružina jabuka je bogata vitaminima A i C. Prilikom konzumiranja sveže ružine jabuke treba izbegavati seme koje se smatra otrovnim. Koristi se za pravljenje sokova, džemova i raznih drugih slatkiša.

14. AZIJSKA KRUŠKA

Kruška jabuka ili jabuka kruška
(photo by Teodor on Pixabay)

Azijska kruška je voće koje izgledom podseća na jabuku, ali ima ukus na krušku. Kora takođe više podseća na jabuku jer je hrskava, ali je ujedno i vrlo nežna. Jezgro je belo, sočno, aromatično i hrskavo.  

Konzumiranje azijske kruške smanjuje količinu otrova u ljudskom organizmu, te je dobra za suzbijanje mamurluka.  

Bogata vlaknima, može brzo da zasiti. Bogata je vitaminima C i K. Za razliku od obične kruške, azijska se jede dok joj je kora hrskava, a ne kada omekša.

15. KINESKI GLOG

U ime zdravlja na scenu stupa kineski glog
(photo by Manfred Richter on Pixabay)

Kineski glog (Chinese hawberry) odlikuje visoka koncentracija antioksidanasa. Novija istraživanja su pokazala da kineski glog utiče na smanjenje holesterola, kao i da štiti srce. Kineski glog se odlično pokazao u borbi protiv raznih upala.

Kineski glog se može jesti svež, ali se češće viđa obrađen i u jelima.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *