Noć na zemlji - putovanja, Putujemo Kinom

Vodič kroz kineske Havaje i letovalište Sanja

Fotografija - lični arhiv

(putopis)

Kada se pomene Kina, ljudima se na prvom mestu nametne slika zagađenog Pekinga. Svi pišu i pričaju o zagađenim gradovima u Kini, kao da je to jedino što Kina ima. Zaboravljamo da Kina ima planine, reke, jezera, pirinčana polja, a takođe ima i jedno tropsko ostrvo – Hainan. A na tom jednom i vrednom ostrvu se nalaze nezagađeni kineski gradovi poput lučkog mesta Haikou i letovališta Sanja (Sanya).

Amerika ima Havaje, a Kina ima Hainan. Ova dva ostrva, smeštena na istoj geografskoj dužini, odlikuje identična klima i vegetacija. Otud se turistima i nametnulo da Hainan zovu „Orijentalni Havaji”. Bukvalno prevedena reč Hainan znači „južno od okeana”. 

Politički egzil vs. tropski raj

Hainan je vekovima bio ozloglašen među stanovnicima kontinentalne Kine. Za tako lošu reputaciju su prvo bile krive legende, potom carevi, a onda i komunisti.

U kineskim legendama se Hainan pominjao kao mesto gde se spajaju more i nebo, a svet prestaje da postoji. Niko od Kineza nije želeo da živi na kraju sveta osim pirata i lopova. Piratima su se polako počeli da priključuju i politički prognanici iz Kine. Svako ko je stao na žulj caru, a kasnije i komunistima, bio je poslat da vekuje sa piratima na kraju sveta.

(lični arhiv)

Ostrvo Hainan jeste bilo Meka za prodane duše i secikese, ali je takođe bio dom plemenima Li i Miao. Miroljubiva ribarska plemena su se bukvalno do juče zlopatila sa piratima i nametnutim carevima, a kasnije i državnim porezima. Na žalost, parola „otimaj od siromašnih” je oduvek bila popularna među bogatašima i vlastodršcima.

Početkom devedesetih godina su kineski političari rešili da od zapuštenog ostrva naprave turistički raj. Hainan je počeo naglo da se razvija i urbanizuje, meštani su prestali da koriste okean u svrhe kupatila, ali tu problemima nije bio kraj. Gde je novac, tu su i malverzacije. Ilegalna prodaja stanova, seča tropskih šuma, jeftina radna snaga, kockanje i prostitucija su došle do izražaja pre nego bilo šta drugo.

Činilo se da Hainan nikada neće postati raj za turiste, međutim, situacija je počela da se poboljšava početkom 2000. godine. Počeli su da se otvaraju hoteli – Mariott, Sheraton, Westin, Shangri-La. Turisti iz Singapura i Hong Konga su prvi počeli da uživaju u čarima ostrva.

Pivo Hainan
(lični arhiv)

Danas, kada krene grejna sezona u Kini i gradovi postanu ozbiljno zagađeni, Kinezi dolaze na Hainan da se ugreju i nadišu svežeg vazduha. Ostrvo Hainan je takođe popularno i među Rusima, a poslednjih godina se ovde mogu čuti svi jezici sveta. Hainan je napokon postao ono što je oduvek i trebalo da bude – tropski raj. Najzad opravdava svoje nadimke – Orijentalni Havaji i Ostrvo kokosa.

Kada posetiti ostrvo Hainan

Ostrvo Hainan je smešeno u Južnom kineskom moru i bliže je Vijetnamu nego kontinentalnom delu Kine. Ovo tropsko ostrvo je toplo preko cele godine tako da ga slobodno možete posetiti bilo kada, kupanje je zagarantovano. A možete skoknuti i do Vijetnama ferijem.

R A J
(lični arhiv)

Oktobar i novembar su najkišniji, dok su jul i avgust najtopliji. Međutim, ovde je jek sezone tokom zimskih meseci, kada se temperatura kreće oko 25°C. Kinezi nisu neki ljubitelji sunca i smatraju da je preplanula koža ružna. Zbog viševekovne tradicije obožavanja planina i reka, Kinezi nisu ludi za kupanjem i sunčanjem kao ljudi sa Zapada. Kako bi izbegli pošast preplanule kože, a ujedno se i nadisali svežeg vazduha, Kinezi u januaru i februaru posećuju Hainan. Tokom zimskih meseci na ostrvu Hainan skoče cene svega, preko smeštaja do pića na plaži. Cene avionskih karata neću ni da pominjem.

Ah, sve te palme

Ja sam ostrvo Hainan i letovalište Sanja posetila van sezone, početkom avgusta meseca, i toplo preporučujem letnje mesece jer tada ništa nije bezobrazno skupo i nema gužve na plaži. Zapravo, plaža je samo vaša.

Festivali na ostrvu Hainan

Ukoliko želite miran odmor na tropskom ostrvu, onda Hainan posetite između maja i septembra. Međutim, ukoliko volite gužvu i festivalsku atmosferu, onda Hainan posetite krajem januara/početkom februara kada se slavi Kineska Nova godina (Spring festival).

Kako je kokos glavni junak ostrva Hainan, njemu je posvećen festival. Festival kokosa se organizuje krajem marta, početkom aprila meseca svake godine. Turisti prvo posete glavni grad ostrva i luku Haikou, kako bi se divili lanternama u obliku kokosa.

Zaštitnik zaljubljenih
(lični arhiv)

Najukusniji kokos na svetu možete probati na ulicama mesta Venčang (Wenchang). Na Sanji se u okviru festivala organizuju dve vrste takmičenja. Jedno takmičenje se odnosi na tradicionalne kineske borilačke veštine. Drugo takmičenje je zapravo Dragon boat race. Dragon boat race se inače od 2015. godine organizuje u Beogradu na Adi Ciganliji.

Na Sanji se početkom marta slavi i ljubav. Festival ljubavi ili Sanjusan (Sanyuesan) je tradicionalni festival plemena Li. Za vreme Festivala ljubavi se organizuju tradicionalna venčanja i plesovi u duhu plemena Li. Sanja je omiljena destinacija među mladencima iz Kine.

Najpopularnije letovalište u Kini – Sanja

Haikou je najveći grad na ostrvu, veoma zanimljiv zbog kombinacije portugalske i savremene kineske arhitekture (prim. prev. oblakoderi). Haikou ima plaže, ali one ne mogu da se mere sa plažama na Sanji. Sanja je mnogo bliža osećaju da ste na tropskom ostrvu nego industrijski Haikou.

Egzotični raj u Kini

Sanja se nalazi na samom jugu ostrva Hainan. Centar Sanje je od internacionalnog aerodroma Sanya Phoenix udaljen 8 kilometara. Do grada možete doći autobusom (linija 8) ili gradskim taksijem (plavo-beli ili žuti automobili) koji ne sme da košta više od 60 juana.

Ukoliko želite prvo da posetite Haikou, kao što je bio slučaj sa mnom, možete vozom ili autobusom iz Haikou doći do Sanje. Haikou takođe ima internacionalni aerodrom, a železnicom je povezan sa kontinentalnom Kinom. I znate šta? Na feri uspeva da stane čitav voz. Vozom do Hainan ostrva možete doći direktno iz Pekinga, Šangaja i Guangdžoua.

Nedaleko od Sanje se nalazi baza kineske ratne mornarice – The Yulin Naval Base.

Sveto Trojstvo Sanje – Sanja, Jalong i Dadonghai

Obala Sanje je podeljena na tri dela odnosno manja zaliva – zaliv Sanja (Sanya bay), zaliv Jalong (Yalong bay) i Dadonghai.

  • Zaliv Sanja

Mnogi zaliv Sanja smatraju najlepšim na ostrvu zbog peščane plaže dugačke 22 kilometara. Duž plaže se nižu palme koje nisam mogla da vidim na hrvatsko-crnogorsko-grčkim plažama i mestima. Naravno da nisam, nije svako letovalište na svetu smešteno na tropskom i egzotičnom ostrvu.

Zaliv Sanja je podeljen na tri dela – Coconut Dream Corridor, Outdoor Bathing Zone i Pleasure Zone. Distrikt koji obuhvata ovaj deo letovališta je nov i zove se Tianja (Tianya).

Ko kaže da Kina ne zna za plavo
(lični arhiv)

U okviru Pleasure i Outdoor Zone se nalaze skupi hoteli koje smo zaobišli ja i moj Darko. Mi smo bili smešteni u privatnom apartmanu koji s jedne strane gleda na more i Coconut promenadu, s druge strane na tropsko dvorište i bazen, a s treće strane na udžerice koje guta  močvarno zemljište. Nedaleko od tih tužnih udžerica se uzdižu oblakoderi koji noću zbog ugrađenog LED svetla podsećaju na besne zgrade iz Dubaija. Sva brutalnost savremenog kapitalističkog sistema se mogla sagledati sa prozora 30. sprata.

(lični arhiv)
Danju Havaji, noću podseća na Dubaji
(Denny Ryanto)

Inače, prvi put sam na Sanji primetila jednu neobičnost. Hotel u kome smo odseli broji 32 sprata, a u liftu su označena 37 spratova! Otkud to? Kinezi smatraju da je broj 4 simbol nesreće, te su preskočili obeležavanje 4tog, 14tog i 24og sprata. Kinezi  se boje četvorke i beže od nje kao đavo od krsta jer se broj 4 izgovara slično kao i reč smrt.

Pored četvorke, Kinezi beže i od sunca. Prvog dana sam bila zaprepašćena ženama i muškarcima koji uvijeni kao nindža ratnici sede na plaži, dok vetar fino pirka i nanosi miris mora.

Uveče, kada smo se vratili u apartman, shvatila sam zašto je bolje biti nindža nego nositi standardni kupaći kostim. Napravili smokatastrofralnu grešku i izgoreli kao rakovi! Na žalost, svoj prvi boravak na tropskom ostrvu pamtiću i po opekotinama od sunca. Utehu smo prvih dana pronašli u bazenu okruženom tropskom vegetacijom. Večeri smo provodili kupajući se u okeanu.

  • Zaliv Jalong

More je nestvarno toplo. Meni lično su smetali veliki talasi i plitak ulazak u vodu. Takođe mi je smetalo što ništa ne vidim jer je vodazamućena od peska. Tako je u zalivu Sanja, dok je zaliv Jalong drugačiji. Talasi su mirniji, samim tim je i more čistije. Jalong je omiljen među roniocima zbog kristalno čiste vode i šarenolikog podvodnog sveta Južnog kineskog mora. Peščana plaža Jalong je dugačka 7 kilometara.

  • Dadonghai

Iako je zaliv Sanja najlepši deo obale, tu je u potpunosti sve novo i po malo pusto. U večernjim satima, kada se svetla pogase, sedenje na plaži je čak i sablasno iskustvo. Romantično je ukoliko zasija mesec. Da, Kinezi posle ponoći sve živo pogase tako da vlada mrkli mrak sve do jutra.

Tržni centar u obliku ananasa (kuća Sunđer Boba) u zalivu Dadonghai
(lični arhiv)

Nešto je živahnija i bolja atmosfera u delu grada koji se zove Dadonghai. Plaža Dadonghai je sve samo ne pusta. Muzika trešti, kokosi lete na sve strane, a za razliku od Sanje gde nema suncobrana, ovde ih ima u izobilju. Na plaži su smešteni restorani i barovi. Kako je plaža smeštena između dva brdašceta, zaštićena je od vetrova i visokih talasa.

Na Dadoghai plaži smo ja i Darko gledali po ko zna koji put film Veliko plavetnilo (The Big Blue). Dobar film, sedenje na pesku, miris mora, ukus lokalnog piva Hainan i mesečina su prava tropska kombinacija.

Tropski parkovi

Zalivu Jalong pripada tropski park – Yalong Bay Tropical Paradise Forest Park. Za posetu svakom tropskom parku je potrebno izvojiti ceo dan, jer svaki je ogroman. Ukoliko ostanete u bilo kom parku celog dana, povećavaju vam se šanse da sretnete makaki majmune.

Čekaj čoveče, samo nešto da priupitam
(lični arhiv)

Meni se najviše dopao tropski park Luhitou. Park se nalazi na brdašcetu iznad grada tako da je pogled, naročito u trenutku zalaska sunca, neverovatan i ne da se opisati rečima! Sa najvišeg vrha se pruža pogled na luksuzni hotelski resort koji je urađen po uzoru na zgrade u Dubaiju.

Zadivljeno sam koračala tropskim parkovima. Cene pića i slatkiša su bezobrazno visoke, tako da je najbolje da sve fino kupite u gradu.

Još jedanput bih se nadovezala na predrasudu o gradovima u Kini. Kineski gradovi nisu samo načičkani oblakoderima, nego su obogaćeni ogromnimparkovima! Kinezi o svakom drvetu u gradu vode računa. Ukoliko je bolesno, prikače ga na infuziju. Armija ljudi radi na tome da svaka biljčica bude zdrava. Tako je i sa tropskim parkovima na Sanji.

Drvo u jednom od tropskih parkova
(lični arhiv)

U tropskom park Janoda (Yanoda), smeštenom 18 kilometara od centra Sanje, prvi put sam se susrela sa kulturom plemena Li i Miao. Bukvalno prevedena reč „yanoda” znači „zdravo”. 

Park Janoda je podeljen na tri tematska dela – Rainforest Valley, Dream Valley i Three Valley. Three Valley je u znaku vodopada, visokih palmi i drveća, prirodnih bazena i termalnih izvora. Pravi raj za opuštanje. Ovde se možete voziti žičarom, šetati po staklenom mostu i penjati uz vodopad.

Manja ostrva oko Sanje

Moram da napomenem da su svi izleti na Sanji skupi, bez obzira da li je sezona ili nije. Sanja je inače duguljast grad i sve je udaljeno jedno od drugog. Teško je organizovati dva izleta u toku dana ne samo zbog finansija, nego je i zamorno. Moj prvi boravak na Sanji je prošao u znaku plaža i tropskih parkova. Manja ostrva oko Sanje nisam obišla, ali pomenuću ih ovom prilikom kako biste ih imali u vidu. A i ja želim da ih imam u vidu za neki sledeći boravak na Sanji.

Među roniocima je poznato ostrvo Vudžidžou (Wuzhizhou), udaljeno 30 kilometara od centra Sanje. Ovde se pored ronjenja možete baviti sportovima na vodi kojima Kinezi inače nisu skloni. Kinezi vole bezbedno kupanje u plićaku, sve izvan toga je za njih ekstremno. Naravno, ovo ne važi za sve Kineze, naročito ne za one koji su rođeni van Kine.

Podvodni svet je bogat
(Pixabay)

Makaki majmuni se mogu sresti u tropskim parkovima, i to ako imate sreću pa naletite na njih. Ukoliko želite da se 100% sretnetesa njima, onda obiđite prirodni rezervat Ostrvo majmuna (Monkey Island). Do ostrva se dolazi žičarom, što je super iskustvo.

…a iza ćoška se krije makaki
(lični arhiv)

Zapadno ostrvo (West Island) je ostrvce na kojem živi oko 3.000 ljudi. Svi na ostrvu se bave ribolovom. Poslednjih par godina su pojedina seoska domaćinstva otvorena za turiste i goste. Zapadno ostrvo je idealno za one koji žele da se prepuste plavetnilu mora i čistom, morskom vazduhu.

Na ostrvima je lakše baviti se sportovima na vodi, nego na gradskim plažama. Kinezi vole sve da drže pod kontrolom tako da ovde nema mnogo prostora za adrenalin džankije. Ukoliko želite da surfujete, najverovatnije će vas skloniti sa plaže tako da je bolje u startu izabrati ostrvo.

Najveća statuta boginje Guanyin na svetu

Na 40 kilometara udaljenosti od centra Sanje se nalazi Nanshan Culture Tourism Zone. Zona je podeljena na tri parka – Nanshan Buddhist Park, Felicity & Longevity Park i Nanshan Custom Park. U prvom parku se nalazi budistički kompleks i hram Nanshan. I tu se nalazi bela statua budističke boginje saosećanja i milosti – Guanine. Statua je visoka 108 metara. Statuu sam mogla da vidim sa 30. sprata hotela u kojem smo odseli, ali je naravno potpuno drugačiji osećaj videti je uživo. Tu su i monasi koji će vas radoznalo posmatrati i toplo pozdravljati.

(lični arhiv)
Boginja Guanine
(Denny Ryanto)

Pre nego što sam zakoračila prvi put u budistički hram, ljudi su me posavetovali da ne fotografišem Budu. Fotografisanje Bude se tretira kao nepoštovanje i loša sreća. Iskreno, držim se toga i isključujem foto-aparat kada se nalazim lice u lice sa bilo kojim božanstvom.Kada se ulazi u budistički hram, ulazi se sa leve strane, a izlazi sa desne strane vrata ili kapije.

Smeštaj na Sanji – preporuke i saveti

Iskreno, ja sam uz pomoć prijateljice Kineskinje rezervisala apartman u hotelu Haiđin Duđiakođi (Haijin Dujiakoji) sam pre toga pronašla na sajtu Ctrip. Apartman u koji smo se zaljubili na fotografiji smo i dobili.

Osoblje tog hotelane zna ni reč engleskog, kao ni većina Kineza koje ćete sresti na Sanji. Osim jezičke barijere, sve ostalo je bilo savršeno. Na terasi su nas dočekala dva kokosa i pogled na more. Hotel nam je takođe organizovao i unapred platio taksi, tako da nismo bilo ostavljeni na milost i nemilost kineskim pomahnitalim taksimetrima.

Bazen u tropskom parku ispred hotela
(lični arhiv)

Jedna važna napomena vezano za rezervaciju hotela u Kini. Kada rezervišete hotel ili hostel bilo gde u Kini, ne samo na Sanji, obavezno proverite da nije rezervisan samo za Kineze. Strancima je boravak u pojedinim hotelima zabranjen i ako greškom rezervišete sobu, neće vas pustiti da uđete i bićete osuđeni da lutate gradom i tražite nov smeštaj. A to ne želite da vam se to dogodi u Kini.

Hrana na Sanji

Ovom prilikom želim da pohvalim italijanski restoran Casa Mia koji se nalazi odmah pored hotela u kome smo odseli. Kako mi privikavanje na ljutu, kuvanu i začinjenu kinesku hranu jako teško ide, restoran sa italijanskim specijalitetima mi je neverovatno prijao.

Menadžer restorana je Filipinac Beni koji sa svojom porodicom već 10 godina živi u Šangaju, ali leti radi na Sanji u restoranu Casa Mia. Mislim da nisam upoznala profesionalnijeg i ljubaznijeg ugostitelja od njega. Svaki gost ovog restorana se oseća kao VIP zahvaljujući Beniju.

Od lokalnih specijaliteta sam probala Jiaji Duck i nekoliko vrsti jela sa pirinčem. Receptura za pačetinu điađi (Jiaji Duck) potiče iz Malezije. Pačetina je kuvana, sočna, a kožica tanka (hrskavost nula). Naravno, tanka kožica je glavna odlika ovog kuvanog jela i ja se tu ništa ne pitam. Ukoliko ne volite ukus pačećeg mesa već preferirate piletinu, onda probajte Venčang piletinu (Wenchang chicken). Pirinač sa bambusom (Bamboo rice) je tradicionalno jelo plemena Li, a šareni pirinač (Colored Rice) plemena Miao.

Egzotično voće liči
(photo by andreas N on Pixabay)

Međutim, dostupnost egzotičnom voću mi je prijala više od svega. Svuda oko vas se po smešnim cenama prodaje kokos, papaja, mango, ananas, guava, liči, pau-pau, banane itd. Smrdljivi durijan se nisam usudila da probam. Nedavno sam saznala da su se u davnim vremenima durijanom prehranjivale čitave porodice. Durijan je bio zamena za svinjsko meso. Danas je prase omiljeno voće među Kinezima.

Nemojte biti neprijatno iznenađeni ako vam se neki lokalac nasmeje i pokaže krvave zube i usne. Na Hainanu se pre ili posle jela žvaće suvo voće betel (betel nut), a efekat je zastrašujuć i krvav. Betel se u Kini koristi u medicinske svrhe, zagrejava telo i pospešuje rad probave.

📸 Background image – Pavel Roev (Unsplash)

*Putopis o Sanji je objavljen u turističkom magazinu Travel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *